بشارت غدیر
از واقعه ای تو را خبر خواهم کرد... 
قالب وبلاگ
نزول وعده الهی بر حفظ پیامبر( ص) در مدت ابلاغ ولایت 
قافله غدیر
 
 

 امروز قافله حجاج به قافله‌سالارى اشرف انبياء به «عُسفان» رسيدند. جبرئيل - كه قبلاً بارها دستور ابلاغ وصايت و ولايت را آورده‌بود -  در آن‌جا بر پیامبر صلی الله عليه و آله نازل شد و اولين نشانه‏هاى حفظ الهى براى مسئله جانشينى را در آيات 95  - 92 سوره حجر آورد: 
«فَوَرَبّكَ لَنَسألنَّهُم أجمَعين، عَمّا كانوا يَعْمَلون، فاصدَع بِما تُؤمر و أعرض عَنِ المُشرِكين، اِنّا كَفَيناكَ المُسْتهزِئين» 
«قسم به پروردگارت از همه آنان درباره آن‌چه انجام مى‏دهند سؤال خواهيم‌كرد. پس آن‌چه به تو امر شده ابلاغ كن و از مشركين اعراض نما. ما تو را از شرّ مسخره‌كنندگان حفظ مى‏كنيم». 
با نازل شدن اين آيات، حضرت دستور حركت داد و سرعت كاروان را بيشتر نمود تا هر چه زودتر به «غدير خم» برسند و به‌طور رسمى ولايت اميرالمؤمنين على بن ابى‏طالب‏عليهما السلام را اعلان كند.* 
 * بحارالانوار: ج 28 ص 98. عوالم العلوم: ج 15 / 3  ص 143  - 142، 177، 299.


ادامه مطلب
[ دوشنبه 29 مهر 1392  ] [ 09:05 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 4 ]
[ دوشنبه 29 مهر 1392  ] [ 03:59 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 2 ]

طواف وداع پیامبر( ص) و خروج از مکه

امروز اشك مكه جارى است. او مى‏بینيد كه كعبه ناطق در حال خروج از مكه است.  کعبه

ساعاتى قبل از اذان صبح پیامبر صلی الله عليه و آله دستور حركت داد. خود حضرت براى طواف وداع به مسجدالحرام آمد و پس از طواف، نماز خواند و با خانه خدا وداع كرد.

سپس حضرت به قافله پيوست و به سمت پايين مكه حركت كردند، و قبل از نماز صبح از كنار كوه ذى‌طُوى از مكه خارج شدند، و از كُدى به مُحَصّب بازگشتند و جاده منتهى به مدينه را در پيش گرفتند كه از تَنعيم به سَرف در شش مايلى مكه مى‏رسيد. در آن‌جا با طلوع فجر نماز صبح را خواندند و به راه ادامه‌دادند.

كاروان عظيم پیامبر صلی الله عليه و آله با جمعيتى بالغ بر صد و بيست هزار نفر به سمت غدير در حركت بود و نمايى شگفت داشت. آنان پس از عبور از ضجنان به مَرّالظهران رسيدند و از آن‌جا به سمت عُسفان حركت كردند.*

* كافى: ج 4 ص 248. تهذيب الاحكام: ج 5 ص 275. مغازى واقدى: ج 2 ص 1099. اخبار مكه: ج 2 ص 162. المصنف ابن ابى‏شيبة: ج 4 ص 469.

منبع : سایت غدیریه


ادامه مطلب
[ دوشنبه 29 مهر 1392  ] [ 03:46 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]

تسلیم نشانه‌های پیامبران به امیرالمومنین به دستور خداوند متعال    

همچنين در اين روز بار ديگر جبرئيل نازل شد و از طرف خداوند براى پیامبر صلی الله عليه و آله دستور آورد كه علم و ميراث علوم انبياى قبل و اسلحه و تابوت (صندوق) و آن‌چه از نشانه‏هاى پيامبران نزد توست را به وصى و خليفه بعد از خود تسليم نما. 

جبرئیل

پيامبر صلى الله عليه و آله اميرالمؤمنين‏ عليه السلام را فراخواند و در جلسه‏اى خصوصى ودايع الهى مانند اسم اعظم و علم و حكمت و كتب انبياء و ساير يادگارهاى آنان را به ايشان سپرد و گفته‏هاى جبرئيل را به آن حضرت ابلاغ فرمود.

اين ودايع بعد از اميرالمؤمنين‏ عليه السلام به امامان ديگر سپرده شد تا امروز كه نزد امام زمان بقية اللَّه الاعظم‏ عليه السلام است.*

*  بحار الانوار: ج 28 ص 96. عوالم العلوم: ج 3 / 15 ص 176.

منبع : سایت غدیریه 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 28 مهر 1392  ] [ 06:50 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 2 ]

ماجراى مهم ديگرى كه در اين روز اتفاق افتاد توطئه ديگر منافقين و امضاى صحيفه ملعونه* بود. عايشه و حفصه دو همسر پيامبر صلى الله عليه و آله كه از تصميم حضرت مبنى بر معرفى اميرالمؤمنين‏ عليه السلام به عنوان جانشين خود در مراسمى بزرگ آگاه شده‌بودند به پدرانشان خبر دادند. آنان نيز سراغ منافقين فرستادند و با هم جلسه تشكيل دادند.  
 


ادامه مطلب
[ یک شنبه 28 مهر 1392  ] [ 06:40 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 0 ]

 امروز آخرين روزى بود كه آخرين پيامبر الهى در مكه معظّمه حضور داشت و سحرگاه فردا همه بايد از مكه خارج مى‏شدند و به سمت غدير خم حركت مى‏كردند.

امیر المومنین

امروز وقايع زيادى را در خود گنجاند. ابتدا جبرئيل نازل شد و لقب «اميرالمؤمنين» را به‌عنوان لقب اختصاصى براى على بن ابى‏طالب‏عليهما السلام آورد و خود او نيز با همين لقب سلام كرده، عرض كرد: «السلام عليك يا أميرالمؤمنين».

اميرالمؤمنين ‏عليه السلام به پيامبر صلى الله عليه و آله عرض كرد: «يا رسول اللَّه، صدا را مى‏شنوم ولى كسى را نمى‏بينم!»

حضرت پاسخ داد: «اين جبرئيل است كه از سوى خداوند تحقق آن‌چه به من وعده داده را آورده‌است».

به‌دنبال آن، پيامبر صلى الله عليه و آله به بزرگان اصحاب دستور داد تا نزد على‏عليه السلام روند و به ايشان «السلام عليك يا أميرالمؤمنين» بگويند. بزرگان اصحاب آمدند و همان‌گونه سلام كردند. فقط عمر و ابوبكر به عنوان اعتراض به پیامبر صلی الله عليه و آله گفتند: آيا اين حقى از طرف خدا و رسولش است؟ حضرت غضبناك شده، فرمود: «حقى از طرف خدا و رسولش است، خداوند اين دستور را به من داده‌است». *

 * بحار الانوار: ج 37 ص 111. مناقب ابن شهر آشوب: ج 2 ص 224. كتاب سليم: ص 730.

منبع : سایت غدیریه


ادامه مطلب
[ یک شنبه 28 مهر 1392  ] [ 12:15 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 2 ]

معجزه پیامبر ص پیش از هجرت در پاسخ کفار قریش

شق القمر

به سيزده ذى‌الحجه چند سال قبل از هجرت مى‏رويم كه قريش نزد پیامبر صلی الله عليه و آله جمع بودند و از ايشان معجزه‏اى طلب كردند. در آن شب ماه كامل بود و همگى قرص آن را به وضوح ناظر بودند. پیامبر صلی الله عليه و آله در مَنظر آنان با دست الهى‏اش اشاره به ماه كرد. ناگهان همه ديدند ماه از وسط به دو نيمه تقسيم شد، يكى در طرفى و قسمتى در طرف ديگر قرار گرفت. قريش گفتند: دوباره مانند اول شود. اين‌بار نيز با اشاره پیامبر صلی الله عليه و آله هر دو طرف به يكديگر متصل شدند.*
در اين حال پيك وحى آيات اول سوره قمر را آورد:
«اقتَرَبَت الساعَة وَانشَقَّ القَمَر»
«آن ساعت (قيامت) نزديك آمد و ماه شكافته‌شد».
ابوجهل كه در آن‌جا حاضر بود از روى حسادت و كينه گفت: اين سحر است! اگر واقعيت داشته افرادى را نزد شهرهاى ديگر بفرستيد تا ببينيم آن‌ها نيز دو نيم شدن ماه را ديده‏اند. هنگامى كه از شهرهاى اطراف پرسيدند همگى شهادت دادند كه ماه از ميان به دو نيمه تقسيم شد. و اين گونه معجزه‏اى بزرگ براى پیامبر صلی الله عليه و آله ثبت شد و همه ناظرش بودند. 
* بحار الانوار: ج 17 ص 360 - 348. تفسير قمى: ج 2 ص 319 - 318. احتجاج: ص 36.


ادامه مطلب
[ شنبه 27 مهر 1392  ] [ 12:25 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 4 ]
غدیر

نمایشگاه مجازی غدیر خم

به مناست عید بزرگ مسلمانان و شیعیان جهان و در ادامه مطلب ، نمایشگاه مجازی آنلاین ( برگرفته از سایت نامداران ) با عنوان غدیر خم تقدیم حضورتان می گردد. امیدواریم که از مطالب و تصاویر این نمایشگاه لذت ببرید. لازم به توضیح است جهت استفاده از صوت می توانید قبل از ورود به نمایشگاه ابتدا به بخش ویژه نامه صوتی ( در سمت چپ سایت ) مراجعه و با کلیک بر آن صوت مورد علاقه ی خود را نیز بشنوید.
منبع :سایت غدیر خم 
 

 


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 25 مهر 1392  ] [ 09:25 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظر شما 4 ]

نزول سوره مبارکه نصر و سخنان پیامبر در شأن امیرالمومنین( ع)

قربان

امروز نيز پس از بيتوته شبانه در مِنا دوباره جمرات سه‌گانه را رمى مى‏كنند. پیامبر صلی الله عليه و آله در آخرين ساعات امروز نيز خطابه مفصلى ايراد نمود كه همه مسلمانان آن را شنيدند. 
همچنين در اين روز سوره مباركه نصر نازل شد: «بِسمِ اللَّهِ الرّحمنِ الرّحيم، اِذا جاءَ نَصرُ اللَّهِ وَالفَتح، وَرأيتَ الناسَ يَدخلونَ فى دينِ اللَّه أفواجاً، فَسبّح بِحمدِ رَبّكَ واستغفره اِنّه كانَ تَواباً»
«به نام خداوند بخشنده بخشايشگر، هنگامى كه يارى خدا و پيروزى آمد، و مردم را ديدى كه گروه‌ گروه در دين خدا داخل مى‏شوند، با حمد پروردگارت تسبيح كن و از او طلب مغفرت نما كه او بسيار توبه‏پذير است».
وقتى كه اين سوره نازل شد، پیامبر صلی الله عليه و آله به‌طور رسمى نزديكى مرگ خويش را خبر داد و فرمود: در سالى كه پيش رو داريم قبض روح خواهم‌شد.*


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 25 مهر 1392  ] [ 08:01 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 2 ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 7 :: 1 2 3 4 5 6 7

درباره وبلاگ

غدیر زنگ بیدار باشی بود که با آن همه ی خفتگان را آوای ولاء دادند. ولی عده ای مصداق صم ٌبکم ٌ قرآن قرارگرفتند وبا تمرد به خواب زمستانی شان مهر تائید زدند . به فرموده ی پیامبر مهر و رحمت صل الله علیه و آله و سلم این آوای جرس تا قیامت باید نواخته شود شاید در هر زمان خفته ای با این ندا به پا خیزد ........ احمد یوسفی عضو باشگاه وبلاگ نویسان راسخون بلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 90693 نفر
كل نظرات : 100 عدد
كل مطالب : 64 عدد
آخرین بروز رسانی : یک شنبه 15 فروردین 1395 
تاریخ ایجاد بلاگ :سه شنبه 23 مهر 1392 
امکانات وب