بشارت غدیر
از واقعه ای تو را خبر خواهم کرد... 
قالب وبلاگ

بیعت در غدیر
امروز پس از نماز مراسم بيعت ادامه يافت. مسلمانان كنار دو خيمه صف كشيدند و ابتدا با پیامبر صلی الله عليه و آله دست بيعت دادند و سپس به خيمه اميرالمؤمنين‏ عليه السلام رفته دست بيعت مى‏دادند و «السلام عليك يا أميرالمؤمنين» مى‏گفتند و با تبريك و تهنيت بيرون مى‏آمدند. 
امروز نيز مراسم بيعت تا پاسى از شب ادامه يافت و بعد از آن مسلمانان براى استراحت به خيمه‏هايشان رفتند تا بقيه افراد فردا بيعت كنند. 
منافقين در اين شب در اجتماعات چند نفرى كنار يكديگر جمع شدند و كلماتى كفرآميز بر زبان راندند. و تا آن‌جا پيش رفتند كه عده‏اى از آن‌ها با اشاره به سوسمارى كه در حال گذشتن از كنار خيمه بود گفتند: «اى كاش محمد اين سوسمار را به جاى على امير ما قرار مى‏داد!»
ابوذر سخن آنان را شنيد و براى پیامبر صلی الله عليه و آله نقل كرد. حضرت سراغ آنان فرستاد. وقتى حاضر شدند خبر ابوذر را برايشان بازگو كرد. آنان با بى‏شرمى تمام انكار كرده و قسم خوردند كه نگفته‏اند. اما از طرف خداوند آيه 74 سوره توبه در ردّ آنان آمد:
«يَحْلِفُون بِاللَّهِ ما قالوا وَ لَقَد قالوا كلِمةَ الكُفر بَعْد اِسلامِهم»
«به خدا قسم ياد مى‏كنند كه نگفته‏اند در حالى كه سخن كفر را بعد از اسلامشان بر زبان آورده‏اند».
سپس حضرت فرمود: «آسمان سايه نينداخته و زمين بر خود حمل نكرده راستگوتر از ابوذر را، و جبرئيل برايم خبر آورده كه روز قيامت قومى را مى‏آوردند كه امام آنان سوسمار است! مواظب باشيد كه شما نباشيد!»*
* مناقب ابن شهر آشوب : ج2 ص242. بحارالانوار: ج 37 ص 163. عوالم العلوم: ج 3 /15 ص 163.
 منبع : غدیریه 


ادامه مطلب
[ جمعه 3 آبان 1392  ] [ 08:38 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]

اهدای عمامه مبارک پیامبر ص به امیرالمومنین ع و آغاز بیعت مسلمانان با ایشان
عمامه
اولين عملى كه پیامبر صلی الله عليه و آله بعد از خطابه انجام داد اين بود كه عمامه خود به نام سحاب يعنى ابر رحمت را - در حالى كه هنوز بر منبر بود - با دست مبارك خود بر سر اميرالمؤمنين‏ عليه السلام بست و دو سر آن را از پشت و جلو بر دوش حضرت قرار داده و فرمود: «عمامه ملائكه اين‌گونه است، عمامه تاج عرب است». 


ادامه مطلب
[ جمعه 3 آبان 1392  ] [ 12:42 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 2 ]

خطبه پیامبر ص در غدیر خم و بیان ولایت و امامت امیرالمومنین (ع)
خطبه غدیر
اكنون پيامبر الهى و وصيش بر فراز منبر و سيل عظيم جمعيت در مقابل آنان منتظر بودند تا لب‏هاى مبارك رسول اللَّه‏ صلى الله عليه و آله باز شود و صداى دلنشينش طنین‌انداز شده و مهم‏ترين سخنرانى خود را به انجام رساند. 
پیامبر صلی الله عليه و آله اين‌گونه آغاز نمود: 
بسم اللَّه الرحمن الرحيم 
«الحمدُ للَّه الّذى عَلا فى توحّده وَ دَنا فى تَفَرُّده و جَلَّ فى سُلطانه و عَظُم فى أركانه و أحاطَ بِكلِّ شى‏ء علماً و هُو فى مَكانه...»
«به نام خداوند بخشنده بخشايشگر، حمد و سپاس خدايى را كه در يگانگى خود بلند مرتبه، و در تنهايى و فرد بودنش نزديك است. در قدرت و سلطه خود با جلالت و در اركان خود عظيم است. علم او به همه چيز احاطه دارد، و او در جاى خود است...». 


ادامه مطلب
[ جمعه 3 آبان 1392  ] [ 12:06 ق.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]

غدیر

حاجب بروجردی قصیده ای زیبا در مدح امیر المومنین ، علی (ع) سرودند که شاه بیت آن این بود :         
حاجب اگر محاسبه حشر با علیست
       من ضامنم که هر چه بخواهی گناه کن!
 همان شب در عالم رویا مولا علی بن ابیطالب (ع) به خواب ایشان آمده و فرمودند :
 اگر چه محاسبه در دست ماست اما اگر اجازه بدهی من بیت آخر شعرت را اصلاح کنم!
حاجب عرض میکند :
یا مولا شعر برای شما و در مدح شماست!
حضرت علی(ع) میفرماید پس بیت آخرت را اینگونه بنویس :
 حاجب اگر محاسبه حشر با علیست
   شرم از رخ علی کن و کمتر گناه کن ...   
 
منبع : حسنا سایت 

ادامه مطلب
[ پنج شنبه 2 آبان 1392  ] [ 11:59 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 2 ]

برنامه‌ها و آماده‌سازی‌های پیش از خطبه و کارشکنی‌های منافقان
غدیر
با رسيدن به غدير خم پیامبر صلی الله عليه و آله فرمود: «اين‌جا شتر مرا بخوابانيد كه از اين مكان حركت نخواهم‌كرد تا رسالت پروردگار را ابلاغ نمايم». 
سپس افرادى را مأمور كرد تا از پراكندگى كاروان جلوگيرى كنند. آن‌هايى كه جلوتر رفته‏اند را باز گردانند و آن‌هايى كه هنوز نرسيده‏اند را راهنمايى كنند. 
همچنين دستور داد كسى زير پنج درخت كهنسال نرود. ايشان مقداد و سلمان و ابوذر و عمار را فراخواند و به آنان دستور داد كه زير درختان و محوطه اطراف آن را براى انجام مراسم آماده كنند. آنان خارهاى زير درختان را كندند و سنگ‏هاى درشت را جمع كردند و آن‌جا را جارو زده و آب پاشيدند. شاخه‏هاى اضافى درختان را هم بُريدند تا كسى را اذيت نكند. 


ادامه مطلب
[ پنج شنبه 2 آبان 1392  ] [ 01:09 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 2 ]
 
غدیر خم کجا بود؟
غدیر

«غدير خُم» بركه و آبگيرى بود كه بين راه مكه و مدينه قرار داشت. غدير به معناى بركه و خُم نام آن است. آن‌جا مكان سابقه‌دارى بود كه به خاطر وجود آب و پنج درخت كهنسال به عنوان استراحتگاه مسافران در نظر گرفته مى‏شد. درختان آن از نوع سَمُر بودند، كه به فارسى كُنار گفته مى‏شود و شبيه درخت چنار است. 
اين مكان در راه بازگشت از مكه يك منزل قبل از تقاطع چند جاده در جحفه و محل متفرق شدن جمعيت قرار داشت. با توجه به اين‌كه در مسير حضرت تا مكه قبايل بين راه كم‌كم ملحق شدند تا آن جمعيت عظيم پديد آمد، لذا بايد قبل از متفرق شدن مردم برنامه انجام مى‏شد، و غدير خم مكان بسيار مناسبى براى اين منظور بود.
منبع : سایت غدیریه

ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1 آبان 1392  ] [ 08:05 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 2 ]

نزول امر الهی به ابلاغ ولایت امیرالمومنین (ع ) در حضور مسلمین
تبلیغ
نماز صبح امروز دوشنبه هجدهم ذى‌الحجه در راه خوانده‌شد و كاروان حركت خود را به سمت غدير ادامه داد و فقط حدود پنج ساعت ديگر از راه باقى مانده‌بود. 
پیامبر صلی الله عليه و آله در راه اميرالمؤمنين عليه السلام را فراخواند و از نزول آيه 67 سوره مائده خبر داده، فرمود: خدا آيه «يا أيُّها الرَّسولُ بَلّغ ما أُنزلَ اِليكَ مِن رَبِّك» را نازل كرد، يعنى درباره ولايت تو يا على؛ همچنين «و اِن لمْ تَفعل فَما بَلَّغتَ رِسالَته» يعنى اگر آن‌چه درباره ولايت تو دستور داده شده‏ام را انجام ندهم عمل من باطل مى‏شود، وهركس بدون ولايت تو خدا را ملاقات كند عملش باطل مى‏شود.*


ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1 آبان 1392  ] [ 07:58 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]
ستاره سحر از صبح انتظار دمید
غدیر از نفس رحمت بهار چکید

گرفت دست قَدَر، رایت شفق بر دوش
زمین به حکم قضا آب زندگی نوشید
ستاره سحر
بر آسمان سعادت ز مشرق هستى
سپیده داد نوید تولد خورشید

 

ادامه مطلب
[ چهارشنبه 1 آبان 1392  ] [ 07:47 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]

تلاش منافقان برای جدا شدن از کاروان و غیبت در روز غدیر

غدیر هنگامى كه زمان استراحت در «قُديد» به پايان رسيد و كاروان آماده حركت شد منافقين با نزديك شدن به غدير سعى كردند نقشه‏هاى خود را عملى كنند. به همين سبب نزد پیامبر صلی الله عليه و آله آمدند و اجازه خواستند كه از كاروان جدا شده و از شركت در مراسم غدير معاف شوند تا زودتر به خانه‏هايشان برسند!! 
آن‌ها مى‏خواستند در غدير نباشند تا بتوانند نقشه‏هاى بعدى خود را طبق برنامه انجام دهند. 
پیامبر صلی الله عليه و آله با شنيدن اين گفتار ناراحت شده فرمود: «چه شده كه از پيامبرتان گريزانيد به حدّى كه اگر سمتى از درختى به سوى من باشد شما همان سويش را مبغوض‏تر مى‏داريد؟!».
در اين‌جا همگى شرمنده شدند و برگشتند، و اين‌چنين يكى از توطئه‏هاى منافقين توسط پیامبر صلی الله عليه و آله نافرجام ماند. 

منبع سایت غدیریه 


ادامه مطلب
[ سه شنبه 30 مهر 1392  ] [ 11:50 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 3 ]

نزول در قدید و دعای پیامبر ص برای تثبیت حب امیرالمومنین ع در قلوب مومنین
قدید
امروز كاروان عظيم حجاج به وادى قُديد رسيد كه تا غدير حدود يك روز فاصله داشت. آبادى قديد در ابتدای وادى قرار داشت و غدير خم در انتهاى همين وادى بود. با ورود به «قديد» كاروان توقف كرد و مردم براى استراحت پياده‌شدند. 
با فرارسيدن هنگام نماز، همگى نماز جماعت را به امامت رسول اللَّه ‏صلى الله عليه و آله خواندند. حضرت بعد از نماز صداى خود را بلند كرد و طورى كه همه بشنوند فرمود: «خدايا به على محبت در سينه مؤمنين و هيبت و عظمت در سينه منافقين عنايت فرما». 
آن‌گاه على‏عليه السلام را فراخواند و در حضور مردم فرمود: «يا على، دست‏هاى خويش را به سوى آسمان بلند كرده و دعا كن تا من آمين بگويم. يا على بگو: خدايا، براى من نزد خود عهد و پيمانى قرار ده، و براى من در پيشگاه خود دوستى و مودت قرار ده، و براى من در قلب مؤمنين محبتى قرار ده».
اميرالمؤمنين‏ عليه السلام دعاى حضرت را تكرار كرد و ايشان آمين گفت. 
سپس پیامبر صلی الله عليه و آله فرمود: «يا على، هر دعايى براى خود دوست دارى بنما تا آمين بگويم». 
اميرالمؤمنين‏ عليه السلام هم سه بار اين دعا را تكرار كرد: «خدايا مودّت و محبت مرا تا روز قيامت در قلوب مردان و زنان مؤمن پايدار و ثابت فرما». و پیامبر صلی الله عليه و آله آمين گفت. 

بعد از اين دعا آيات 96 و 97 سوره مباركه مريم بر پیامبر صلی الله عليه و آله نازل شد. 
اين دعاها در مقابل مسلمانان موقعيتى عظيم و شگفت آور براى اميرالمؤمنين‏ عليه السلام پديد آورد، لذا منافقين آرام ننشستند و سخنانى گفتند كه قلب پیامبر صلی الله عليه و آله را آزرد، ولى خداوند با نزول آيات 24- 12 سوره مباركه هود پيامبرش را دلگرم ساخت.*
* بحار الانوار: ج 9 ص 104، ج 35 ص 358 - 353. عوالم العلوم: ج 3 / 15 ص 51 - 31.

منبع : غدیریه 


ادامه مطلب
[ سه شنبه 30 مهر 1392  ] [ 11:45 ب.ظ ] [ احمد یوسفی ] [ نظرات 1 ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.

تعداد کل صفحات : 7 :: 1 2 3 4 5 6 7

درباره وبلاگ

غدیر زنگ بیدار باشی بود که با آن همه ی خفتگان را آوای ولاء دادند. ولی عده ای مصداق صم ٌبکم ٌ قرآن قرارگرفتند وبا تمرد به خواب زمستانی شان مهر تائید زدند . به فرموده ی پیامبر مهر و رحمت صل الله علیه و آله و سلم این آوای جرس تا قیامت باید نواخته شود شاید در هر زمان خفته ای با این ندا به پا خیزد ........ احمد یوسفی عضو باشگاه وبلاگ نویسان راسخون بلاگ
آمار سایت
كل بازديدها : 90690 نفر
كل نظرات : 100 عدد
كل مطالب : 64 عدد
آخرین بروز رسانی : یک شنبه 15 فروردین 1395 
تاریخ ایجاد بلاگ :سه شنبه 23 مهر 1392 
امکانات وب